Öt alkalomból (egymást követő péntekek 5 héten át 18-20 óráig) álló műhelyünkön a gyakorlat oldaláról közelítünk: Hogyan, miért, mikor alkalmazzuk a növényi hatóanyagokat otthonunkban, családi körben?
Lesznek köztük tápláléknövények, tea alapanyagok, fűszerek, illóolajok és méhészeti termékek. A „miértekre” adott válaszok a későbbiek során segítenek önállóan is tájékozódni.
A növények éltetnek, nem csak gyógyítanak. Egészségünk megőrzéséhez is nélkülözhetetlenek. Ezért nem „gyógynövényismereti foglalkozásra” invitálunk titeket, hanem – ahogyan egy közelmúltban megjelent szakkönyv címe is jelzi – a „növényi hatóanyagok csodálatos világába” pillantunk bele.
Dr. Vetter János könyve által az évezredes hagyományok mellett betekintést nyerünk a legújabb felfedezésekbe is.
Tudjuk-e, mi a tea? Kémia és költészet, lenge illóolajokban. Mit keresnek itt a méhek? A szándékosan „rendezetlen” kert lakóiról. Lipidek ölelésében, amikor minden olajozottan megy… Tudomány vagy hagyomány? A gyógynövényezés jövőjéről.
Szokások és belső igény. Elhízott éhezők. Túlzások és hiányok. Minőség és mértékletesség. Miért illatosak, színesek a virágok? Miért halmoznak fel értékes anyagokat? Fotoszintézis, azaz hogy kerül a fény a szánkba?
Egy mondat a kezetekbe kerülő, általam megfogalmazott „Rendhagyó fitoterápia jegyzet”-ből:
„Bízom benne, hogy amint egy zenei produkció, egy repülőút, vagy éppenséggel egy tekintetét ránk emelő kutyával való találkozás élményeit megpróbáltam olykor szórakoztatóan, olykor szívhez szólóan papírra vetni és továbbküldeni a mindenkori olvasóhoz, úgy most is hasonló módon fog elrepülni üzenetem a színre, fényre, finom ízekre és illatokra éhesekhez.
Csak ennyi volna? Belecsöppen életbölcselet is? Nyelvészkedünk, konfliktust kezelünk, elgondolkodunk… ? Lesz, aki megteszi!”
A őszi időszakban kirándulással egészül ki a műhely, amelyen a természet részeként találkozunk az éltető növényekkel.
A kirándulás időpontja: október 5. vasárnap. (Esőnap: október 12. vasárnap)
A kirándulás időtartama kb 3 óra, lassú sétában, sok megfigyeléssel, beszélgetéssel és hallgatással 🙂 Mindig szakítunk időt a madarak, bogarak, egyéb élőlénytársaink észrevételére, valamint rövid elcsendesedés, egyszerű légzőgyakorlatok sem hiányoznak a programból. A növényeknek is nélkülözhetetlen fény és levegő elem éltető erejével gazdagodunk, mélyet kortyolva a őszi tisztulásból.
Sivánanda jógaoktató, eredeti foglalkozása szerint repülőgép vezető. Okleveles fitoterapeuta, botanikát és zoológiát tanult a soproni egyetemen, természetismereti túravezető. Könyveiből néhány a pilisszentléleki ásramban is megtalálható.