Barion Pixel

MAHÁBHÁRATA: A GIGÁSZI BÖLCSESSÉG

MAHÁBHÁRATA: A GIGÁSZI BÖLCSESSÉG

Mahábhárata magában foglalja minden szent irat lényegét. Ez az erkölcs, a tudás, a politika, a vallás, a filozófia és a dharma (helyes életvezetés) enciklopédiája. Srí Vjásza (Krisna Dvaipájana) jegyezte le, aki az eposz hőseinek nagyapja volt.

A nagy szerző az első fejezetben a következő kijelentéssel fordult Brahmához (a Teremtőhöz) tervezett műve tartalmát illetően:

„Fenséges Úr, a Védák titkait, amelyeket már másutt is felfedtem, az upanisadok tanításait, a védikus szertartások minden mozzanatát…az idő háromféle megjelenéséről – múlt, jelen és jövő – szóló tudást, az öregkor, a halál, a félelem és a betegségek részletes ismertetését, a különféle ásramák (életszakaszok) számára előírt kötelezettségeket…útmutatásokat az önmegtartóztatás és a cölibátus betartásához, a bolygók, a Nap, a Hold és a Föld mozgását és hatásaikat, a Védák spirituális tanításait, a logikát és az orvostudományt, az adakozás szabályait…tudnivalókat a mennyei és a földi létről, a szent folyók, országok és helyek leírásait, a hadviselés tudományát, a retorika és a nyelv tudományát, annak módját, hogyan éljünk a világban – mindezt leírtam ebben a műben. A világon nem létezik más, amit még le lehetne írni.” Végezetül a szerző így szólt: „Amit itt megtalálsz, megtalálod máshol is; ami itt nincs, az nincsen másutt sem.” A Mahábhárata gigászi eposza százezer versszakból áll.

Mahábhárata, India legnevezetesebb eposza a maga nemében egyedülálló a világon. Ötödik Védának is nevezik. A történet fő vonulatán kívül, amely maga a Mahábhárata, számtalan más történet is található benne, amelyek erkölcsi tanulságokkal szolgálnak, vagy hűen bemutatják India ősi jellemzőit. A mű a korabeli politikai, társadalmi és vallási életbe is bepillantást nyújt. A Mahábhárata történetei, dalai, meséi, anekdotái, példabeszédei, párbeszédei és bölcs mondásai csodásak és tanulságosak. Ragyogó feljegyzéseket találunk benne hatalmas hősökről, vitéz harcosokról, elmélyült gondolkodókról, filozófusokról, bölcsekről, aszkétákról és erényes, odaadó feleségeikről.

Mahábhárata Bhísma parva fejezete tartalmazza a Srímad Bhagavad-Gítá szent evangéliumát, amely az Úr Srí Krisna és Ardzsuna között elhangzott párbeszéd. Gítá a Mahábhárata veleje. Mivel a jóga olyannyira hangsúlyos szerephez jut ebben a fejezetben, nem kétséges, hogy Mahábhárata többi része, ahol közvetlen vagy allegorikus utalás történik a jógáról, sem más, mint valójában a jógáról szóló értekezés.

Nagyon érdekes felidéznünk e nagyszerű műnyitó és záró sorait. Az eposz így kezdődik: „Vjásza megénekelte szavakkal ki nem fejezhető nagyságát és ragyogását az Úr Vászudévának, aki a forrása és támasza mindennek, aki örökkévaló, változatlan, önnön fényétől ragyogó, és benne lakozik minden teremtményben; emellett dalolt még a Pándavák igazságosságáról és erényességéről is.” És így végződik: „Felemelt kézzel, torkom szakadtából kiáltom, de ó jaj, senki nem hallja meg szavam, amely pedig a legfőbb békét, örömet és múlhatatlan üdvösséget hozhatná el számukra. A dharma (igazságosság) révén elérhető a gazdagság és a vágy minden tárgya. Miért nem gyakorolják hát az emberek a dharmát? Szenvedélytől, félelemtől vagy mohóságtól hajtva, vagy csak életed megóvásáért ne hagyd el a dharmát! Ez a Bhárata Gájatrí. Meditálj ezen nap mint nap, ó, ember, amikor aludni térsz, és amikor reggelente felébredsz! Minden a tiéd lesz, s dicsőség, hírnév, bőség, hosszú élet, örök üdvösség, örökkön tartó béke és halhatatlanság lesz osztályrészed.”

Tanítások

Mahábhárata mondanivalója az igazság és becsületesség üzenete. A nagy eposz felébreszti az olvasó erkölcsét, és arra ösztönzi, hogy a szatja és a dharma útját járja. Arra sarkallja az embert, hogy jót cselekedjen, a dharma szerint éljen, kifejlessze magában a szenvedélytelenséget azáltal, hogy felismeri az univerzumnak és hiábavaló tündöklésének, valamint az érzéki örömöknek a csalóka természetét, és elérje az örök üdvösséget és halhatatlanságot. A Mahábhárata arra ösztönöz mindenkit, hogy Judhisthirához hasonlóan cselekedjék, és kerülje a Durjódhanaféle gonosz tetteket. Ragaszkodj állhatatosan a dharmához! Így eléred az örökkévaló boldogságát és a móksát (megszabadulást), amely a legfőbb jó az életben. Ez a Mahábhárata végső jelentése, legfontosabb tanítása.

Kívánom, hogy e nevezetes ősi eposz tanításai útmutatásul szolgáljanak életed minden területén! Kívánom, hogy tartsd magadat a dharmához, s hogy a Mahábhárata nagyszerű hősei lelkesítsenek! Kívánom, hogy szívd magadba Judhisthira igazságosságát, Bhísma tisztaságát, Ardzsuna bátorságát és Karna nagylelkűségét! Dicsőség Srí Bhagaván Vjászának, a hősök atyjának, a Mahábhárata szerzőjének, a csirandzsívínek (halhatatlannak), az Úr Hari avatárájának! Az ő áldása szálljon mindnyájatokra!

Részlet: Szvámí Sivánanda: Utak a boldogságoz c. művéből

Hasonló tanításokat ide kattintva olvashatsz.


Várunk szeretettel az év minden napján a neked való jógával

Látogass el a FACEBOOK oldalunkra is, ahol folyamatos friss híreket és tanításokat olvashatsz a jógával kapcsolatban.

Bárki jógázhat, nem számít, mennyi idős, milyen vallású, milyenek az anyagi és egyéb körülményei. Fiatal vagy öreg, beteg vagy egészséges – mindenkinek hasznára válhat ez az évezredes tudomány.

Szvámí Visnu-dévánanda

A Jóga gyakorlásával megnő az energiád, az életerőd, az élethosszod és az egészséged szintje.

Szvámí Sivánanda