A kapálabháti nevű gyakorlatot a jóga egyik alapműve a Hatha Jóga Pradípiká II. fejezet 35. versében írja le a hat krijá (testtisztító gyakorlat) egyikeként. A gyakorlat célját, a felesleges testi váladékok eltávolításában határozza meg:
„Most a kapálabháti következik: végezz récsakát és purakát olyan gyorsan, ahogyan a kovács fújtatói dolgoznak. Ezt kapálabhátinak nevezik, és elpusztítja a nyálkatúltermelésből származó betegségeket.” – Hatha Jóga Pradípiká II/35.
Szvámí Visnu-dévánanda a Hatha Jóga Pradípikának ehhez a verséhez nem írt kommentárt, ezért Szvámí Sivánanda másik tanítványának Szvámí Szatjánandának a kommentárjára tudunk támaszkodni, aki többek között az alábbiakat írja kommentárjában:
„A kapálabháti olyan pránájáma technika, amely felpezsdíti, élénkíti az egész agyműködést és felébreszti azokat a rejtett központokat, amelyek a finomabb érzékelésért felelősek.”
Összegzésként: a gyakorlatot technikája és tanítóink útmutatása alapján egyaránt testtisztító gyakorlatnak és légzőgyakorlatnak is tekintjük.
Általában a légzőgyakorlatok átfogóbb fogalomként jelenhetnek meg, mint a pránájáma. Például bizonyos orvosi intézményekben, szanatóriumokban orvosi felügyelet mellett jóga ismeretek nélkül végeztetnek légzésgyakorlatokat egészségjavítási céllal. A jóga világában a légzésgyakorlat kifejezés általában lefedi a pránájáma fogalmát.
A jóga egy tapasztalat útján létrejött élettudomány. Mivel a jóga történelme során egymástól elkülönült mesterek gyakoroltatták tanítványaikat, ezért néha bizonyos fogalmak, akár mesterenként is, eltérő tartalmat jelenthetnek.
A jóga alapművei rövid, szútraszerű (aforizma) formában megjelent tömör mondatokat tartalmaznak. A technika részletes kibontását a mesterek a saját tanítójuktól kapott utasítások és személyes tapasztalataik alapján adták át.
Váljon mindannyiunk teljességére!
Látogass el a FACEBOOK oldalunkra is, ahol folyamatos friss híreket és tanításokat olvashatsz a jógával kapcsolatban.